Sağlam şifreler oluşturmak için ipuçları

Şifreler güvenliğimiz için ilk savunma hattımızdır. Şifreleri oluştururken dikkat ememiz gereken şeyler vardır internet hırsızları şifrenizi kolay bulmamaları için yapmanız gerekenler :
1-Öncelikle bilgisayarınızdaki önemli hesaplar için birbirinden farklı şifreler belirlemelisiniz. Bunlardan birini bulurlarsa şifresi aynı olan diğer hesaplarınızda tehlikeye girer.
2-Belirlediğiniz şifreleri unutmamak için not ederseniz bunları gözönünde bulundurmayın.
3-Şifre belirlerken uzun olmasına, rakam harf ve simgelerden oluşmasına dikkat edin. Birbiri ardına sıralanan örneğin "1 2 3 4.." gibi şifreler kullanmayın.
4-Kelime öbekleri kullanarak şifreler oluşturun örnek: "her gün gelen  reklam epostalarından bıktım" hggrepb gibi aralarına harf koyarak oluşturabilirsiniz.
5-Herkesin bilebileceği telefon numaraları okul numarası vb. kullanmayın.
6-Şifrelerinizi kurtarma seçeneklerini mutlaka kullanın şifreleri unutursanız yada çaldırırsanız bunlar lazım olacaktır.
7-Şifreniz de şu 4 şeyden her birinden en az bir tane bulunması gerekiyor.a)Küçük harfler b)rakamlar c) büyük harfler d)özel karakterler
8-Şifrelerinizi belirlerken en az 8 karakter olması gerekir daha fazla olursa şifrenizi kırmaya çalışanlar daha çok uzun süre uğraşacaklardır.
9-Şifrelerinizi oluşturduktan sonra onları hatırlamanız gerekecektir bunun için parolanızı saklamak için internetten alternatif yazılımlar deneyin bunun için keepass'i deneyebilirsiniz adresi keepass.info
10-gerçek size yakın sözcükleri örneğin soyadınız yada doğum tarihinizi tersten yazarak şifre oluşturmayın bu iş için yazılımlar vardır bulurlar güvenli değildir.
11-şifrenizi 6 ayda bir değiştirmeyi unutmayın.
12-Kimseyle paylaşmayın şifrenizi yazarken kimsenin klavyeye bakmasına izin vermeyin.
13-Size ait olmayan bilgisayardan özellikle ortak kullanılan bilgisayarlara özellikle de banka bilgilerini girmeyin.

Bu bilgiler yüzde yüz güvenli olmasada güvenliğiniz için etkilidir uymanızda fayda var.
Beğendiyseniz Lütfen Paylaşın

2 yorum

Önemli ve değerli bilgiler için teşekkürler. bu şekilde'' her gün gelen reklam epostalarından bıktım" hggrepb gibi aralarına harf koyarak oluşturabilirsiniz. '' oluşrulacak şifreyi tahmin etmek zor gibi yani biraz daha ufku genişletmek gerekirse ziyaret ettiğiniz site için görüşleriniz kodlarsanız şifreye hatırlamak da kolay olur bu siteyi çok seviyorum takipteyim ( bsçst ve rakamlar ile kodlama )Gerçi hackerların eline düştükten sonra kırılmadık şifre bırakmazlar yinede tedbirli olmak lazım...

Reply

Yorum Gönder